Több mint ötven éve van a pályán és a hazai könnyűzene egyik ikonja, aki külföldön is komoly sikereket tudott elérni. Dolgozott az LGT-vel, az Omegával, Szörényi Leventével a Syriussal, Adamis Annával, Demjénnel, Lerch Pistával, Hofi Gézával, Koós Jánossal, Szenes Ivánnal - és a sor gyakorlatilag oldalakon át folytatható lenne. A világ öt kontinensén koncertezett, hat nyelven jelentek meg lemezei, tizenegy országban. Repertoárjában több mint ötszáz dal szerepel! Az év énekesnőjének választották Angliában és Németországban is, azon lemezek száma, melyeken szerepelt dalaival, szintén az ötszázat közelítik. Néhány hónapja töltötte be 70. életévét.
Megmondom őszintén, én 25 éve csinálok már zenei témájú interjúkat, de ilyen bőséges életrajzzal, illetve pályafutással nem nagyon találkoztam. Zavarba is jöttem, hogy mit kérdezzek ez alatt a rendelkezésünkre álló idő alatt. Majd szemezgetünk a pályafutás fontosabb momentumaiból. Kezdjük azzal, hogy a miskolci Kocsonya Farsangon fellép, milyen koncert lesz ez, élő zenekaros vagy pedig fél play back?
Egyik sem. Van egy zongorista, aki élőben játszik mellettem a színpadon. Nyilván a zenekaros verzió is van, de az egy másik dolog. Általában financiális oka van ilyenkor, hogy nem az élő zenekart rendelik... De egy a lényeg, hogy van fellépés és nem play back! Egyébként sokan megállítanak az utcán, mindenfelé tudják az emberek – Budapesten is – hogy a „kocsonyán” lépek föl.
Országos hírű fesztivál ez, többszázezres látogatottsággal!
Utólag tudtam meg a szervezőmtől, hogy ez téli, szabadtéri fellépés. Be lehet öltözni, de a toroknak nem teljesen megfelelő, hiába fűtött a színpad, a hideg levegőt csak beszívja éneklés közben az ember. Én tudok legalább 5-10 kollégáról, akik egyáltalán nem vállalnak ilyet.
Na, akkor nézzünk bele a pályafutás különlegesebb elemeibe! 1974-ben, mikor Szabó Gábor, a világhírű magyar gitáros - talán az egyetlen - hazalátogatott, készült egy tv felvétel, amit aztán le is adott a Magyar Televízió. Hogy kerültek önök kapcsolatba, illetve hogy merült föl, hogy abban a zenekarban ön fog énekelni?
Nagyon érdekes a történet, mert egy televíziós fiatalember találta ki, hogy mi játszunk együtt, ha Gábor hazajön. Ha nekem elmondták volna, hogy Szabó Gábor ki, akkor lehet, hogy nem mertem volna odaállni. Gáborral ezt követően találkoztunk és beszéltünk többször is, és egy nagyon szimpatikus, szerény embert ismertem meg benne. Azt mondta, hogy azért akart hazalátogatni Magyarországra, mert akkoriban hallotta az egyik lemezemet és mondta, hogy jé, Magyarországon vannak olyan emberek, akik nagyszerűen énekelnek! Kíváncsi volt arra, hogy mi milyen zenét produkálunk. Behívtak a Magyar Rádió 8-as stúdiójába, ott készült ez a felvétel. Egyébként úgy érkeztem oda, hogy nem kell élesben, felvételre énekelni, csak egy fellépésre gyakorol egy zenekar. Gyere oda, mutatkozz be, és próbáld el velük a dalt! – mondták. Úgyhogy én rendkívül nyugodt voltam, rágógumiztam és énekeltem a dalomat. Hát, így történt meg közben az az ominózus tv-felvétel. De kellett is ez a beugratás, mert egyébként nem biztos, hogy mertem volna énekelni. De jól sikerült! – nevet.
Legendás lett az az anyag, jól sikerült a felvétel, nagyon jó magyar zenészek bizonyíthattak. De lépjünk tovább, megint csak világsztárokat emlegetve! Úgy hírlik, hogy valamelyik külföldi TV showban ön a The Who együttes tagjaival lépett fel egy színpadon.
Ez így nem szó szerint igaz. A svájci Montreux-ben voltunk, ahová egyébként nem a magyarok delegáltak, hanem egy német és egy osztrák lemeztársaságnak voltam én az énekese. Ott énekelnem kellett egy dalt, éppen kamerapróba volt a színpadon, mikor egyszer csak hátra néztem, ugyanis beállt mögém pár fiatalember és ott a levegőbe hadonászva elkezdtek gitározni, dobolni. Mosolyogtak, énekeltek és körülöttem mindenki nagyon jól szórakozott és nevetett a történésen. Amikor lejöttem a színpadról, mondtam, hogy milyen aranyos emberek, de kik ők?! Mondták, hogy ők a világhírű The Who együttes tagjai. Szóval nem zenéltünk együtt, nem ők kísértek, csak poénból a kamerapróbán „leplébekelték” az én dalomat.
Klikk a teljes interjúért.
Nézz szét Kovács Kati kiadványai között.
Lájk, ha kedveled Kovács Kati előadását.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése